Alexandra Potter

Copyright © Rhian Ap Gruffydd

Životopis

Narodila jsem se v Bradfordu v hrabství Yorkshire, na Liverpoolské univerzitě jsem vystudovala anglickou literaturu a filmovou teorii. V roce 1993, ve třiadvaceti letech, jsem se přestěhovala do Londýna a začala působit jako redaktorka v křížovkářském časopisu. Ano, čtete dobře. Na člověka, který se v křížovce nikdy nepropracoval k tajence, to bylo dost náročné, ale bylo to mé první seznámení se světem časopisů a vydavatelství a tu práci jsem milovala. (Naštěstí jsem měla křížovky sestavovat, ne řešit. Uf!)

Ve volném čase jsem psala články a nabízela je časopisům. Trpělivost se mi vyplatila. V dalších pěti letech se moje články objevovaly v řadě populárních časopisů – ELLE, Company, She, Red, More!, Here a Cosmopolitan. Pak jsem na půl roku změnila působiště, přestěhovala se do Sydney a pracovala jsem pro Cleo a australskou verzi Vogue.

 
 
 

Celou dobu jsem ale snila o tom, že napíšu román. V roce 1999 jsem se do něj konečně pustila. Pracovala jsem na něm každičkou volnou chvilku, věnovala jsem mu i víkendy. Jmenoval se What’s New, Pussycat? (Co je nového, kotě?), a když jsem dopsala třetí kapitolu, poslala jsem ji několika agentům. Byla jsem z toho tak nervózní, že jsem radši zkusila všechno hodit za hlavu a vyrazila do Los Angeles za sestrou. Tehdy ještě nevládl světu e-mail, takže jsem jen žasla, když jsem si po návratu domů pustila záznamník a vybafly na mě vzkazy hned několika agentů, kteří měli o knížku zájem. Když vám řeknu, že jsem byla v sedmém nebi, je to hodně slabý výraz.

Nakonec jsem podepsala smlouvu s vynikající agentkou Stephanií Cabotovou. První tři kapitoly se jí moc líbily, nadchla ji postava Delilah, mladé ženy z Yorkshiru, která se přestěhuje do Londýna a s sebou si vezme jen sbírku cédéček Toma Jonese a psa. Stephanie se těšila na pokračování.

Vida, stačilo jen knížku dopsat! Vsadila jsem na jednu kartu, dala v práci výpověď, prodala jsem auto a sama sobě slíbila, že knížku budu mít do půl roku hotovou (pak by mi totiž došly peníze z prodeje auta). Jakmile jsem odevzdala hotový rukopis, vypukla válka mezi vydavateli a všichni se předháněli s nabídkami. Podepsala jsem smlouvu na dvě knížky. What’s New, Pussycat? vyšla v dubnu 2000 a okamžitě se zařadila na seznam bestsellerů. Pro mě se stala živoucím důkazem toho, že sny se skutečně můžou splnit. K dnešnímu dni mám na kontě devět romantických humorných románů. Za posledních deset let jsem prodala filmová práva na What’s New, Pussycat? a Calling Romeo (Kde je Romeo?), moje knížky se překládají a vydávají na celém světě, například v Německu, Francii, Polsku, Rusku, Řecku, Srbsku, Makednoii, Bulharsku, Thajsku, v Indonésii a nyní i v České republice. Našly své místo i na Knižním festivalu v Los Angeles, objevily se o nich zprávy a šoty v BBC, ve Snídani s Channel 4, v Kalendáři na ITV i v nočním proudu ABC ve Spojených státech.

Australský časopis Woman’s Day dokonce zvolil můj čtvrtý román Do You Come Here Often (Chodíte sem často?) za knihu měsíce a v květnu 2008 jsem od Jane Austen Regency World Awards získala za román Me and Mr Darcy (Já a pan Darcy) cenu za nejlepší novou prózu. Byla jsem nadšená.

Kromě románů jsem napsala i krátký příběh No Strings Attached (Bez závazků), který byl zařazen do antologie Girl’s Night In (Dámská jízda) a podpořil tím mezinárodní dobročinnou akci WarChild. V posledních letech jsem v době, kdy jsem působila v Los Angeles, měla vlastní sloupek v časopisu Celebrity Homes, psala jsem články pro Woman’s Own a Eve, přispívala jsem do Elle rozhovory se známými osobnostmi, například Samuelem Jacksonem nebo Rachel Bilsonovou. Je to dřina, ale někdo to dělat musí…

Sedmý román Who’s That Girl? (Co je to za holku?) vyšel v Británii v lednu 2009, okamžitě na něj začaly vycházet příznivé recenze a díky mým skvělým čtenářkám a čtenářům se mrknutím oka objevil na seznamu nejprodávanějších knih. Ve Spojených státech vyšel v roce 2010 s názvem The Two Lives of Miss Charlotte Merryweather (Dvojí život slečny Charlotte Merryweatherové). V překladu se objevil v Německu, Francii, Polsku a Makedonii a to je prostě paráda. Neusnula jsem na vavřínech, hned jsem se pustila do osmé knížky v pořadí! Stejně tomu ale nějak nemůžu uvěřit…

 
 
Spisovatelský den

Lidé se mě často ptají, jak vypadá můj pracovní, nebo spíš spisovatelský den. Chápu to. Taky ráda čtu o jiných autorech a o tom, jak zapnou počítač a do oběda mají 5 000 slov. Zbytek dne mají volno.

No, kéž bych to měla tak snadné!
Můj spisovatelský den vypadá asi takhle…

Uvařím si kávu, zkontroluju e-maily, skočím na internet: pročtu veškerý denní tisk online, svůj horoskop, na chatu si popovídám s mamkou, zavolám kamarádce a spisovatelce v jedné osobě, abychom probraly nové nápady, pak si uvařím další kávu, naobědvám se…
Ne, teď vážně –
No jo, jenže to bylo vážně.
Tenhle rituál opravdu podstupuju každý den. Jakmile vyčerpám všechny výmluvy k tomu, abych oddálila povinnosti, se konečně pustím do psaní. Spisovatelé jsou mistři oddalování. Já to dělám hlavně ze strachu – ze strachu, že mě zrovna dneska nenapadne nic vtipného, že budu celé hodiny zírat na blikající kurzor a v hlavě budu mít prázdno stejně jako na monitoru.
Sice jsem napsala už devět knih, ale věřte mi, že někdy tu hlavu prázdnou opravdu mám.

Podělím se s vámi o to, co jsem se zatím naučila a na čem trvám:
Inspirace nečeká v převlékacích kabinách obchodních domů.
Zadek odlepím od židle, teprve když něco napíšu.
Román vzniká ze spousty drobností.

 
 
A co dál?

Právě jsem dopsala poslední knížku a je to super! Nechci toho moc prozrazovat, takže vám povím jen to, že se jmenuje You’re the One That I Don’t Want (Jenže já tě nechci) a je to romantická komedie o touze najít opravdovou spřízněnou duši. A taky o tom, co se stane, když se to podaří… Příběh se odehrává v New Yorku, Londýně a Benátkách a v Británii vyšel v roce 2010.

Větička na zadní obálce zní: Co kdybyste našli toho pravého… a pak zjistili, že ho nemůžete opustit?

Když Lucy pozná osmnáctiletého Nata, zamilují se do sebe na první pohled. Pro ni ten pravý. Nechají se pohltit krásnou zamilovaností, podle tradice se políbí pod Mostem vzdechů při západu slunce a tím se jejich osud navždy spojí. Uplyne deset let a jeden na druhého si téměř nevzpomene. Jenže pak je osud začne svádět dohromady. A znovu, znovu, znovu. Jejich vztah sice není tak krásný jako kdysi, ale jestli Nate není ten pravý, tak proč se s ním Lucy nemůže rozejít? Prostě to nejde.

Vtipná a kouzelná romantická komedie o tom, co se stane, když se naplní sen každé dívky a najde muže svých snů… a sen se stane víc než realitou.

Mám pro vás ještě další dobré zprávy – čtvrtá knížka Do You Come Here Often? (Chodíte sem často?) se v roce 2010 dočkala dalšího vydání. Patří k mým oblíbeným. Vypráví o svobodném životě, hledání lásky a o tom, jak se všechno může pořádně zkomplikovat…

 
 
Napište mi

Budu ráda, když se mi ozvete na hello@alexandrapotter.com. Budu se vám snažit odpovědět co nejdřív, ale nová knížka mě časově hodně vytěžuje, proto vás prosím o trpělivost.

Alexandra Potter